Objawienie - Apokalipsa MP3

piątek, 20 czerwca 2014

Rozdział 12:12

12. Dlatego weselcie się, niebiosa, i wy, którzy w nich mieszkacie. Lecz biada ziemi i morzu, gdyż zstąpił do was diabeł pałający wielkim gniewem, bo wie, iż czasu ma niewiele. BW

Dlatego radujcie się, niebiosa i ich mieszkańcy! Biada ziemi i morzu - bo zstąpił na was diabeł, pałając wielkim gniewem, świadom, że mało ma czasu. BT


Dlatego weselcie się, niebiosa, i wy, którzy w nich mieszkacie. Biada ziemi i morzu, gdyż zstąpił do was diabeł mając wielki gniew, świadom, że czasu ma niewiele. NP


Radość i wielka tragedia w jednym wierszu. Wesele dla mieszkańców Nieba i biada, dla mieszkańców ziemi. Radość ze zwycięstwa sług Chrystusa, i zapowiedź marnego losu dla mieszkańców ziemi. Ten kontrast jest bardzo wyrazisty.

Bo zstąpił na was Oskarżyciel, zstąpił do was diabeł. Przed wylaniem czasz gniewu Bożego, mieszkańcy ziemi będą mieli do czynienia z frustracją i z wielką wściekłością diabła, który będzie świadomy faktu, iż czasu mu pozostało niewiele. Celem diabła jest wielkie zwiedzenie mieszkańców ziemi. W tym obszarze będzie się przejawiał jego wściekły gniew. Zobaczymy to zaraz w następnym rozdziale.

W języku greckim mamy w tym wierszu ciekawą sytuację; gdy jest mowa o mieszkańcach nieba użyty jest wyraz σκηνουντες (skēnountes) zamieszkujący, rozbijający namioty, tu jest mowa o stałym, dłuższym zameldowaniu. Natomiast gdy jest mowa o mieszkańcach ziemi użyty jest wyraz; κατοικουσιν (katoikousin) zamieszkujący, tymczasowo, na chwilę. Mieszkańcy w niebie po czasie smutku,  ευφραινεσθε (eufrainesthe) rozweselą się, ponieważ ich miejsce jest pewne, sytuacja jest stabilna, byli przechodniami na ziemi, ale teraz pobędą tutaj na dłużej, na wieczność. Tymczasem sytuacja mieszkańców ziemi jest nadal niepewna, i nic nie zapowiada, że znajdą się kiedyś w miejscu, w którym będzie warto rozbić swoje namioty i z chęcią pozostać na dłużej. Nie ma powodów do radości.

Jak już pisałem, Księga Objawienia jest świetnym traktatem ewangelizacyjnym. W dzisiejszym wersecie mamy kolejne przesłanie ewangelizacyjne. Albo… albo… wybór należy do ciebie.

„Gdyż zstąpił do was diabeł”. Jedna z parafraz tego wersetu oddaje to w następujący sposób. Gdyż spadł na was diabeł; szaleje on z wściekłości, bo wie, że niewiele czasu mu zostało.

W niebie jest radość, na ziemi niepewność i zapowiedź nadejścia trudnych czasów. Biada. Na mieszkańców ziemi κατεβη (katebē) zstąpi bowiem Oszczerca, który będzie miał niewiele czasu na działanie. Czytamy, że ogarnie go wielki gniew, θυμον (thymon) wzburzenie, wręcz szał. Diabeł wpadnie w szał, ponieważ będzie świadomy, że czasu pozostało mu niewiele. Lepiej będzie nie wpaść w łapy diabła będącego w szale.

"Błogosławieni, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie." Łuk. 6:21

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz