Objawienie - Apokalipsa MP3
czwartek, 2 stycznia 2014
Rozdział 1:3
3. Błogosławiony ten, który czyta, i ci, którzy słuchają słów proroctwa i zachowują to, co w nim jest napisane; czas bowiem jest bliski. BW (Biblia Warszawska)
Błogosławiony, który odczytuje, i którzy słuchają słów Proroctwa, a strzegą tego, co w nim napisane, bo chwila jest bliska. BT (Biblia Tysiąclecia)
Szczęśliwy ten, kto czyta, i ci którzy słuchają słów proroctwa i trzymają się tego, co w nim jest
napisane; czas bowiem jest bliski. NP (Nowe Przymierze)
Objawienie to Księga siedmiu błogosławieństw. We wstępie do żadnej innej księgi w Biblii nie ma tak pięknego błogosławieństwa i zachęty do jej czytania. Mamy tutaj bardzo wyraźną sugestię aby odczytywać księgę Objawienia publicznie. Może raz w roku dobrze byłoby zorganizować jedno specjalne nabożeństwo, na którym kilka osób odczytałoby tekst Objawienia, ot tak, bez nauczania, bez komentowania. A na koniec tylko modlitwa.
Tymczasem z różnych powodów zauważyłem, że wielu chrześcijan szerokim łukiem omija tą księgę, tłumacząc, że jest ona za trudna do zrozumienia, bądź zbyt straszna i przerażająca. Co nas zniechęca ? Z historii powstania kanonu Nowego Testamentu, dowiadujemy się o tym, że Objawienie z wielkim trudem i po wielu perypetiach zmieściła się w Nowym Testamencie. Pamiętajmy o tym, że ta księga, jak żadna inna, opisuje ostateczny upadek i klęskę Szatana, demonów i całego tego szemranego towarzystwa. Diabeł zrobi wszystko aby walczyć i zniechęcić do czytania, słuchania i zachowywania tej Księgi. ,
Mamy tutaj kilka czynności; czytanie przez lektora, słuchanie, i strzeżenie, jako czegoś wartościowego, jak cennego depozytu. Słowo τηρουντες (terountes) znaczy zachowywać lub strzec. W innych miejscach mamy wskazówkę, ze kościołowi powierzono misję strzeżenia dziedzictwa jakim jest
świadectwo Jezusa, ale o tym nieco później. To samo słowo jest użyte w wersecie Jan 8:25 "Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, jeśli kto zachowa słowo moje, śmierci nie ujrzy na wieki. " i w Dz.Ap. 12:5 "Strzeżono tedy Piotra w więzieniu; zbór zaś modlił się nieustannie za niego do Boga."
Słowo zachowywać coś, odnosimy w znaczeniu biblijnym, do praktycznego zastosowania prawd biblijnych w codziennym życiu. 'Trzymać się tego co w nim jest napisane". Tutaj chodzi o coś więcej, o to by być strażnikiem tego co powierza nam Jezus, no nie w tym znaczeniu, żeby to proroctwo schować przed innymi, ale raczej, żeby nie uległo zapomnieniu, zniszczeniu, zatarciu, sfałszowania. Oczywiście życie według tego co jest napisane, jest najlepszym strażnikiem świadectwa Jezusa. Apostoł Paweł mówi "wiarę zachowałem", a do Tymoteusza powiada, "Tymoteuszu! Strzeż tego, co ci powierzono," 1 Tym. 6:20
Dzisiaj jeszcze sprawa bliskości czasu. Na określenie czasu w języku greckim mamy słowa καιρος (kairos) i χρονον (chronon) Tutaj użyte jest słowo (kairos) Podobnie jest w Obj, 22:10. Można powiedzieć, ze (kairos) to pora składająca się z wielu (chronon). (Kairos) to np pora żniw, pora siania. (Chronon) to czas bardziej konkretny, policzalny. W Objawienia 20:3 jest użyte słowo chronon Co ciekawe w Obj. 12:14 gdy jest napisane "czas i czasy, i pół czasu", jest użyte słowo (Kairos) . Kairos to pewien charakterystyczny okres składający się z chronon. Również w podobnym zwrocie w Objawienia 22:10 Obj. 22:10 "Nie pieczętuj słów proroctwa tej księgi! Albowiem czas (pora) bliski jest." jest użyte słowo (kairos)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Błogosławieni ci którzy czytają, słuchają, zachowują. Werset ten nie mówi przeczytaj, odsłuchaj ale czytaj, słuchaj, moim zdaniem wielokrotnie. Wydawać by się mogło, że nie ma właściwie żadnej trudności w czytaniu i w słuchaniu, natomiast zachowanie już wymaga więcej wysiłku. Jest jednak możliwe, skoro tak jest napisane to mnie zachęca do podjęcia takiego starania by czytać, słuchać i zachowywać.
OdpowiedzUsuń