Objawienie - Apokalipsa MP3

wtorek, 4 lutego 2014

Siedem uwag wstępnych

Wersety 1-3 „Objawienie Jezusa Chrystusa, które dał mu Bóg, aby ukazać swoim sługom to, co ma się stać wkrótce, a [on to] ukazał i posłał przez swojego anioła swemu słudze Janowi; Który poświadczył słowo Boże i świadectwo Jezusa Chrystusa, i wszystko, co widział. Błogosławiony ten, kto czyta, i [ci], którzy słuchają słów tego proroctwa i zachowują to, co w nim jest napisane, bo czas jest bliski."

W tych pierwszych trzech wersetach znajdujemy siedem wyrażeń , które są wstępem do całej Księgi Objawienia .

Przede wszystkim , ta księga została nazwana objawieniem. Słowo " objawienie " jest tłumaczeniem greckiego słowa , które oznacza " odsłonięcie " . Tylko Bóg może odsłonić Jego prawdy dla nas. To jest pierwsza rzecz , którą musimy pamiętać . Potrzebujemy Ducha mądrości i objawienia , jeśli chcemy zrozumieć, co Bóg chce powiedzieć do nas w swoim Słowie . Korzystając z ludzkiego sprytu nigdy tego nie pojmiemy.

Po drugie, możemy przeczytać, że Jan otrzymał to objawieni, aby było „ukazane dla Jego (Chrystusa) sług/niewolników (od tłumacza:  ang. „bondservant” oznacza niewolnika pełniącego służbę u swojego pana)”. Nie oznacza to, że adresatami są wszyscy. Jest ono jedynie dla tych, którzy są chętnymi sługami/niewolnikami Pana.

Istnieje różnica między płatnym sługą, a sługą/ niewolnikiem. Sługa pracuje za określone wynagrodzenie. Ale sługa / niewolnik, to taki, który pracuje dla swojego pana i nie ma prawa do czegokolwiek, co miałoby należeć do niego.

Kto więc jest sługą/niewolnikiem Pana? Są to ci, którzy z radością porzucili wszystkie swoje plany, ambicje, prawa i którzy praną czynić wolę samego Boga w każdej dziedzinie życia. Tylko tacy wierzący są sługami/niewolnikami.

Bóg ma wiele sług, ale niewielu chętnych sług/niewolników. Słowo Boże może być rozumiane dokładnie tylko przez sługi /niewolników. Inni mogą studiować je intelektualnie, tak jak studiuje się zwykłe książki. Ale nigdy nie będą w stanie zrozumieć duchowej rzeczywistości, która jest zawarta w nim. Jezus wyjaśnił to w Jana 7:17, że tylko poprzez posłuszeństwo woli Bożej można poznać prawdę.
Po trzecie, mówi nam, że księga ta została ”ukazana” Janowi (werset 1). Oznacza to, że przesłanie zostało przekazane za pośrednictwem symboli. Czytamy w pierwszych trzech rozdziałach jedynie o: świecznikach, gwiazdach, nogach z brązu, mieczu obusiecznym, ukrytej mannie, białym kamyku, etc. Nie jest to literalne. Są to symbole duchowej rzeczywistości. Musimy porównywać Pisma, aby zrozumieć, co oznaczają te symbole.

Po czwarte, Jan nazywa zasłonę „Słowem Bożym” (werset 2). W Objawieniu 22:18-19, ciężki wyrok jest wymierzony przeciwko każdemu, kto dodaje lub odejmuje ze „słów tej księgi”. Nie ma, w żadnej innej księdze Biblii tak poważanego ostrzeżenia.

Każda część słowa Bożego została dana nam „do nauki, do strofowania, do poprawiania, do wychowywania w sprawiedliwości ”, aby każdy z nas stał się „doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła w pełni przygotowany.” (II Tm. 3:16-17)

Księga Objawienia została również dana, aby uczynić nas doskonałymi. Tylko ci, którzy są zainteresowani doskonałością w tym życiu, uzyskają maksimum korzyści ze studiowania każdego fragmentu Słowa Bożego.

Po piąte, to objawienie jest" świadectwem Jezusa Chrystusa " (werset 2 ) . W Księdze Objawienia 19:10 , czytamy, że "świadectwem Jezusa jest duch proroctwa ". Prawdziwe proroctwo zawsze będzie skierowane na Pana, a nie na samo wydarzenie. Prawdziwe zrozumienie proroctwa ukorzy nas przed Panem i nie uczyni nas dumnymi z naszego wyobrażenia wiedzy na temat wydarzeń, które nadchodzą. Nawet jeżeli jesteśmy w błędzie odnośnie właściwej kolejności wydarzeń, które nadchodzą, to jeżeli nie jesteśmy w błędzie odnośnie poznania Pana, postępujemy dobrze.

Mimo, że objawienie odsłania „co ma się stać wkrótce” (werset 1), to nie jest to jego głównym celem. Zostało nazwane „świadectwem Jezusa Chrystusa”. Nie zostało dane nam, abyśmy poznali szczegóły przyszłych wydarzeń, ale to, że Pan Jezus ma kontrolę nad przyszłymi wydarzeniami. Jest to triumf Pana i to jest najważniejszym przesłaniem Księgi Objawienia. „Skierujmy nasz wzrok na Jezusa”, kiedy studiujemy tę księgę.

Po szóste, jest obiecane błogosławieństwo, dla tych, którzy „zachowują to, co w nim jest napisane” (werset 3). Jest to ostatnia księga Pisma, która została dana, abyśmy byli posłuszni. Błogosławieństwem jest, aby być posłusznym każdemu fragmentowi Pisma. Jednak Księga Objawienia jest jedyną księgą, która zawiera obietnicę szczególnego błogosławieństwa tym, którzy są posłuszni temu, co zostało w niej napisane.

Nawet jeżeli nie rozumiemy znacznej części symboliki w Księdze Objawienia, to wystarczy nam jedynie, abyśmy byli posłuszni temu, co czytamy w niej. Nie ma błogosławieństwa dla tych, którzy rozumieją, co oznaczają symbole, czy dla tych, którzy potrafią właściwie zinterpretować kolejność wydarzeń, które mają nastąpić. Posłuszeństwo oznacza daleko więcej dla Boga niż intelektualne zrozumienie Jego Słowa. Niestety, większość wierzących ceni znacznie bardziej wiedzę na temat Słowa, niż posłuszeństwo samemu Słowu.

Pożywienie, które jemy zmienia się w ciało, krew i kości, nawet jeżeli nie potrafimy zrozumieć jak to się dzieje. Wystarczy, że nasz system trawienny działa prawidłowo. Tak samo jest z duchową rzeczywistością. Wiedza bez posłuszeństwa Bogu jest jak niestrawione pożywienie. Przynosi śmierć zamiast życia. Wiedza połączona z poznaniem przynosi życie.

Na początku i końcu Księgi Objawienia widzimy ponowione wezwanie do posłuszeństwa (1:3; 22:7). Cała księga objawienia jest umieszczona pomiędzy tymi dwoma wezwania do posłuszeństwa.
Po siódme, błogosławieństwo jest obiecane jest każdemu „kto czyta, i [ci], którzy słuchają słów tego proroctwa” (werset 3) – odnosi się do tych, którzy głośno czytają publicznie i nauczają innych wierzących.

Zauważ, że poszczególne egzemplarze Księgi Objawienia nie były dostępne dla wierzących w pierwszym wieku. Jedynym sposobem, aby usłyszeć przesłanie księgi było odczytanie jej podczas spotkania kościoła. Dlatego też Paweł zachęca Tymoteusza: „pilnuj publicznego czytania, zachęcania, nauki” (I Tm. 4:13)

Wniosek, jaki możemy dzisiaj wysnuć dzisiaj z tego jest taki, że powinniśmy dzielić się z innymi tym, co otrzymujemy od Boga przez Jego Słowo. Złożone tutaj błogosławieństwo obiecane jest dla wszystkich, którzy tak robią.

fragment książki Zac'a Poonen'a "Ostateczny Triumf. Studium Księgi Objawienia." 
Copyright - Zac Poonen (1982) Revised (1994)


portal oblubienica.eu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz